Chemisches Peeling

/

Chemisches Peeling

Es ist eine Methode, die verwendet wird, um das Hautbild zu verbessern, Hyperpigmentierungsrate zu reduzieren und Farbhomogenität zu schaffen und leichte Falten zu verbessern und ist extrem sicher in erfahrenen Händen. Dermatologische Probleme, Akne und Melasma werden auch mit genauen und vor Ort Anwendungen mit äußerst vielversprechenden Ergebnissen erhalten. Chemisches Peeling wird je nach Prozesstiefe als "oberflächliches, mittleres und tiefes Peeling" unterteilt. Oberflächliche und mitteltiefe Peelings werden bevorzugt, weil sie zu einem frischeren Aussehen auf der Haut führen und die Lebensqualität der Person nach dem Eingriff nicht beeinträchtigen. Tiefe Peelings werden aufgrund der Schwierigkeit der Anwendung unter Sedierung nicht bevorzugt und die erzielten Ergebnisse sind niedriger als erwartet im Vergleich zu den Einschränkungen im Leben des Patienten. Die im chemischen Schälprozess verwendeten Behandlungsinhalte werden auch in Haushaltsprodukten in geringerem Maße enthalten. Es ist eine unschuldige Form der Behandlung, wenn die dem Patienten erklärten Vorsichtsmaßnahmen eingehalten werden und der erfahrene Facharzt für das Verfahren gearbeitet wird. In unserer Klinik werden Fruchtsäurepeeling und TCA-Peeling in Anti-Aging-, Salicylsäurepeeling in akne-Behandlung und Jessner Peeling-Anwendungen an Stellen wie Schwangerschaftsflecken und Sonnenflecken von unserem Hautkrankheitsspezialisten durchgeführt.

Yüzeyel peelingde amaç cilt yüzeyinde yer alan hücrelerin yüzeyden uzaklaştırılarak alttan gelen genç hücrelerin yüzeye ulaşma sürecini hızlandırmaktır. Bu işlem daha yumuşak ve homojen görünümde olan bir cilde sahip olunmasını sağlar, siyah nokta(açık komedonlar)lardan cildi arındırır ve yağ-nem dengesini kurarak ciltte aşırı parlaklık, kuruluk gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır. Şeker kamışından elde edilen glikolik asid, sütten elde edilen laktik asid, aspirinin ana maddesi olan salisilik asid en sık kullanılan formlarıdır. Kişiye ve kullanım amacına göre genellikle haftada bir veya iki haftada bir toplam 4-6 seans gibi uygulanır. Yine ihtiyaca ve yaşa göre senede bir birkaç seanslık kürler şeklinde uygulanmaktadır. Tedavi edilecek nedene ve hastanın tolerabilitesine göre peeling ajanının kuvveti arttırılabilir.

Kimyasal peeling mutlaka kış döneminde ve koruma altında uygulanması gereken bir işlemdir. İşlem sırasında yüzeyel pelinglerde hafif bir kaşıntı ve iğnelenme normalken, orta derece peelinglerde yüzeyele göre daha belirgin fakat tolere edilebilen bir acı oluşur. İşlem tamamlandığında bu his devam etmez ve geçicidir. Özellikle hastanın acı eşiğinin de önemli olduğu bu durum bayanlarda adet dönemleri öncesi ve genel olarak hastalarda uykusuzluk ve tedirginlik durumlarında daha belirgin olmaktadır. Uygulama sonrası mutlaka düzenli (2 saat aralıklarla en az SPF15 derecesinde olan) güneş koruyucu kullanılmalıdır. İşlem sonrası cilt hassas ve tahrişle açık olacağı için vücut ısısını arttıran sıcak su ile banyo, terlemeye yol açan egzersiz, hamam-sauna gibi ortamlardan bir süre uzak durmak gerekir. Yine hassas olan ciltte mümkün olduğunca elle tahriş arttırılmamalı ve bayan hastaların özellikle hemen işlemin akabinde ve tercihen birkaç gün makyaj uygulamaması önemlidir.

Yüzeyel peelinglerde işlemden hemen sonra birkaç saat devam eden hafif bir kızarıklık ve sonraki günlerde de hafif bir soyulma ve kepeklenme yaşanabileceği gibi dayanıklılığı yüksek olan ciltlerde hiç kızarıklık ve kepeklenme olmayabilir. Orta derece peelingler yüzeyele oranla daha derin tabakaya etki ettiği için kızarıklık ve soyulma daha belirgin ve uzun süreli olacaktır. Eğer oluşmuşsa kabuklanmaların elle soyulmaması tedavi süreci tamamlandığında iz kalmaması açısından son derece önemlidir. Ek işlem olarak dolgu, botox gibi uygulamalar yapılacaksa peeling ve bu işlemler arasına yüzeyel peelinglerde 1 hafta, orta derece peelinglerde 2 hafta ara konmalıdır. Yine yüz bölgesi lazer işleminin mutlaka yüzeyel peelinglerden 10 gün sonra, orta derece peelinglerden 3 hafta sonra yapılması uygun olur.

Sollte folgendes vorliegen, ist ein chemsiches Peeling nicht möglich:

– Starke Verbrennungen

– Bestimmte Allergien

– Offene Wunden

– eine kürzlich durchgeführte Gesichtsbehandlung

– Kılcal damarları yüzeye yakın rozaseiform cilt

– Aktive Herpesinfektion

– Schwangerschaft

– Cilt hassasiyeti yapan retinoik asid, salisilik asid gibi ilaçların kullanımı

Fragen Sie uns!