Boyun Estetiği

/

Boyun Germe

Boynumuz yaşımız konusunda bizi ele veren ilk yerlerdendir. Boyun, yaşımızı gösterdiğimiz ilk yerlerden biridir. Yağlı gıdılar, yatay kırışıklıklar çoğaldıkça bizi kendimizi daha yaşlı hissettirmeye başlar. Boyun germe, cildi ve altındaki boyun kaslarını sıkılaştırarak ve çene hattının konturunu iyileştirerek boynun görünümünü iyileştirir. Bu prosedür genellikle liposuction, yüz germe veya yanak kaldırma ile birlikte gerçekleştirilir, ancak tek başına bir prosedür olarak da yapılabilir.

Boyun Germe Ne Zaman Düşünülmeli

-Yaşınızdan daha yaşlı görünmenize sebep olan gıdı sarkıklığınız varsa,

-Çene hattınız belirginliğini kaybetmeye başlamışsa ve hatlarınızı eskisi gibi istiyorsanız,

-Boyun bölgesinde deri sarkıklığı ve kırışıklıklar çoğaldıysa.

-Yukarıda belirtilen nedenlerden bir ya da bir kaçına sahipseniz, genel sağlık durumunuz iyiyse, ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu operasyonla ilgili hazır hissediyor ve olumlu bir tutum içindeyseniz bu prosedür için iyi bir adaysınızdır.

Artıları

Boyun ve çene hattı belirgin ölçüde düzelir.

Başka bir işlem gerekmedikçe tek bir işlem olarak yapılabilir. Başka operasyonlarla kombine edilme zorunluluğu yoktur.

Daha genç bir görüntü sağlar.

Eksileri

İyileşme süresi boyunca bölgede gerginlik hissi sürebilir.

Ameliyat sonrası olası sıvı birikimi veya kanama komplikasyonları gelişebilir.

Yüzün de ihtiyacı olacak boyutta yaşlılık belirtileri söz konusuyken, sadece boyungerme işlemi uygulanmışsa, yüzdeki yaşlı görüntüyü belirgin hale getirebilir.

Boyun germe işlemi nasıl yapılır?

Tam boyun germe prosedürü,

Kesiler çene altından veya kulak arkasından yapılmaktadır. Kesiye cerrah yapılacak işleme göre muayenenizde karar verir. Platizma kası sıkılıp birbirine dikildikten sonra bölgedeki fazla cilt ve yağ dikkatlice kesilerek doku ile cilt konumlandırılarak dikişlerle sabitlenir ve kesiler kapatılarak bandajlanır.

Eğer bölgedeki sorun sadece yağ alınarak çözümlenebilecek bir boyuttaysa ise işlemi sadece liposuction ile yapılabilir. Ancak yağ miktarı, gıdı oluşumu ve cilt sarkması gibi belirgin yaşlanma belirtileri mevcutsa yukarıda belirtilen kapsamlı bir prosedür gerekir.

Sonuç Kalıcılığı Ne kadar Sürer?

Boyun germe ameliyatının sonuçları uzun ömürlüdür.

Riskler

Boyun ameliyatlarında ciddi riskler nadirdir ve operasyon sonrası memnuniyet oranı yüksektir.

Yine de üm cerrahi prosedürler bir derece kadar riski taşımaktadır. Tüm ameliyatların olası komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

-Anestezi reaksiyonu.

-Hematom veya seroma (deri altında çıkarılması gerekebilecek kan veya sıvı birikimi).

-Enfeksiyon ve kanama.

-Cilt hissindeki değişiklikler.

-Yara izi.

-Alerjik reaksiyonlar.

-Ek prosedürler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar.

-Boyun bölgesinde uyuşma ve gerginlik; bu genellikle birkaç ay içinde çözülür.

Süreç

-Cerrahınız tarafından belirtilen tüm talimatlarına uymanız iyileşme sürecinizin sağlıklı ilerlemesi için çok önemlidir.

-Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece hastanede kalış süresi 1 gündür.

-Taburcunuz sonrasında doktorun belirleyeceği günlerde ameliyat sonrası kontrolleriniz olacaktır.

-Günlük rutininize dönmeniz birkaç gün sürebilir.

-Birkaç gün dikiş yerlerinizde gerginlik hissi ve biraz ağrınız olabilir. Bu durum ağrı kesici ile giderilmekle birlikte sadece iki ila üç gün gibi sürer.

-Ameliyattan hemen sonra boyun bölgesinde morarma, gerginlik ve uyuşma olacaktır. Morarma dört ila beş gün içinde kaybolacak fakat gerginlik ve uyuşukluk hissi birkaç ay kalabilir.

-Ameliyatınız nedeniyle yorgun ve hassas olacaksınız.

-Sigara içmek dolaşımı azaltır, yara iyileşmesini geciktirir ve ciddi komplikasyonların ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırır bu nedenle operasyonunuzdan en az dört hafta önce ve dört hafta sonra sigara tüketimini bırakmalısınız.

-Ameliyat sonrası depresyon gibi duygusal bir tepki yaşama ihtimaliniz söz konusudur. Bu muhtemel bir durumdur.

Gıdı Liposuction

Yüzde yaşlanma belirtilerinin en sık görüldüğü bölgelerden biri çene çevresidir. Bu bölgedeki yüz derisi çene çizgisi etrafında sarkmaya başladığında, gıdı olarak bilinen şey oluşmaya başlar. Bazı durumlarda, fazla deri aslında çene çizgisinin altına sarkmaya başlayabilir. Gıdı oluşumu kişinin ruh halini veya genel kişiliği olmasa bile kişiyi sinirli veya üzgün gösterebilmektedir. Neyse ki, çene hattını sıkılaştırmak ve oluşan gıdıyı gidermek için liposuction seçeneği var.

Genellikle karın, bacak, kol ve kalça bölgelerinde kullanılan ve fazla yağları ortadan kaldıran bir yöntem olan liposuction gıdı bölgesinde de aynı amaçla kullanılmaktadır. Bu yöntemin en büyük avantajı minimum kesi ve yara izi ile ayakta tedavi imkanı sunmasıdır. Güvenli ve risksiz gıdı liposuction yöntemiyle hastalar kolayca iyileşmekte ve hayal ettikleri gibi estetik bir boyun görünümüne kavuşmaktadır.

Gıdı Liposuction ne zaman düşünülmeli

-Çene hattınızda yağ birikimi kaynaklı bir sarkma mevcutsa,

-Gıdının sizi hissettiğinizden daha yaşlı gösterdiğini veya insanlara hisleriniz hakkında yanlış bir izlenim verdiğini düşünüyorsanız,

-Fazla yağ nedeniyle ikinci bir çene oluşumu görüntüsü başlamışsa.

Yukarıda belirtilen nedenlerden bir ya da bir kaçına sahipseniz, genel sağlık durumunuz iyiyse, ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu operasyonla ilgili hazır hissediyor ve olumlu bir tutum içindeyseniz bu prosedür için iyi bir adaysınızdır.

Artıları

Minimal invaziv

Sonuçlar çoğu durumda kalıcıdır

Tüm yüz estetiği prosedürleri ile kombine edilebilir.

Eksileri

-Kısa sürelide olsa ödem ve morarma

-Herhangi bir enjeksiyon işleminden uzun işlem süresi

-Kişiye göre sedasyon gerektirebilir.

Gıdı Liposuction işlemi nasıl yapılır?

Lokal anestezi altında gerçekleştirilen gıdı liposuction işlemi klasik liposuction prensibinde ilerler. Gıdı bölgesinde açılan kesi yardımıyla kanül adı verilen çok ince bir tüp kullanılarak hedef bölgedeki fazla yağ alınır. Liposuction yönteminde kesiler kendiliğinden iyileştiği için dikiş atmaya gerek duyulmaz. Yüzünü şekillendirmek ve gençleştirmek isteyen kişiler için harika bir seçenek olan gıdı liposuction için uygulaması için aranan en önemli kriter adayın esnek bir cilde sahip olmasıdır. Zaman zaman liposuction ile boyun germe ameliyatları karıştırılmaktadır. Bu iki işlem arasındaki en büyük fark gıdı liposuction işleminin yağ sorununa,  boyun germe operasyonunun ise sarkık deri problemine odaklanmasıdır.

Sonuç kalıcılığı ne kadar sürer?

Ne yazık ki yaşlanma etkileri bir işlemden sonra durmaz ve zaman ile birlikte devam eder. Fakat sonuçlar yaşa ve cilt kalitesine bağlı olarak 7 ila 10 yıl sürmektedir.

Riskler

Gıdı liposuction ameliyatlarında riskler nadirdir ve operasyon sonrası memnuniyet oranı yüksektir.

Yine de tüm cerrahi prosedürler bir derece kadar riski taşımaktadır. Tüm ameliyatların olası komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

-Anestezi reaksiyonu.

-Hematom veya seroma (deri altında çıkarılması gerekebilecek kan veya sıvı birikimi).

-Enfeksiyon ve kanama.

-Cilt hissindeki değişiklikler.

-Yara izi.

-Alerjik reaksiyonlar.

-Ek prosedürler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar.

-Ameliyat bölgesinde uyuşma ve gerginlik; bu genellikle birkaç iyileşme süreci ile paralel olarak düzelme gösterir.

Süreç

-Cerrahınız tarafından belirtilen tüm talimatlarına uymanız iyileşme sürecinizin sağlıklı ilerlemesi için çok önemlidir.

-Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece hastanede kalış gerektirmez.

-Doktorunuzun belirleyeceği günlerde ameliyat sonrası kontrolleriniz olacaktır.

-Günlük rutininize aynı gün dönebilirsiniz.

-İşlem sonrası hafif şişlik, kızarıklık ve ağrı görülebilir. Ağrınız ağrı kesici ile giderilmekle birlikte sadece iki ila üç gün gibi sürer.

-İlk haftalar çene ve ağız bölgesinde hissizleşme meydana gelebilir. Bu durum liposuction uygulamasının bir yan etkisidir ve geçicidir.

-Sigara içmek dolaşımı azaltır, yara iyileşmesini geciktirir ve ciddi komplikasyonların ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırır bu nedenle operasyonunuzdan en az dört hafta önce ve dört hafta sonra sigara tüketimini bırakmalısınız.

Bize Sorun!