Karın Germe

/

Karın Germe

Karın germe ameliyatı karın bölgesinde rahatsızlık veren sarkmaların çıkarılması ile yapılır. Bayanların doğum sonrası ya da aşırı kilo vermeden sonra eski haline dönmeyen ve sarkan karın derisi çıkarılır.

Karın germe ameliyatlarında orta ve alt karın derisi fazla yağ dokusu ve sarkmış olan kısım ile birlikte çıkarılır. Eğer gevşemiş ve yanlara doğru açılmış kaslar var ise dikiş yardımı ile gerginleştirilir. Bu şekilde karında mevcut çıkıntılı bombelik de giderilmiş olur.

Karın germe ameliyatı sonrasında skar (yara izi) kalır mı?

Deri ameliyat sırasında yukarıdan aşağı gerildiği için bikini bölgesinde kalan yatay yönde bir skar (yara izi) kalmaktadır.

Karın germe ameliyatı doğum çatlaklarını giderebilir mi?

Karın derisi yukarıdan aşağı doğru gerildiği için göbek hizasının altında kalan doğum çatlaklıkları genellikle giderilebiliyor.

Karın germe ameliyatına en uygun aday kimler?

Vücut ağırlık dağılımına göre normale yakın ancak yapılan spor ve perhize rağmen karında kalan yağ ve deri fazlalıklarından rahatsız olan kişiler uygun adaydır. Birkaç doğumdan sonra karın derisinde gevşeme ve sarkma oluştuysa veya deri elastikiyetini kaybettiyse karın germe ameliyatı tavsiye edilir.

Karın germe ameliyat sonrası hamile kalınabilir mi?

Bu uygulama gevşemiş ve sarkan derinin gerilmesi ile yapılır ve bu sebepten dolayı hamile kalınması tavsiye edilmez. Tekrar çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar karın germe ameliyatı kararı vermeden önce doktoruna bu konuyu açması önerilir.

Karın germe ameliyatı sonrası nasıl bir sonuç beklenmeli?

Ameliyat sonrası fiziki görüntü birkaç gün içinde değişmeye başlayacaktır. Vücut ödemi attıktan sonra yeni vücut hatları ortaya çıkacaktır ve kişinin kendine güveni artar.

Karın germe ameliyatı olumsuzlukları var mıdır?

Tecrübeli bir doktor ile daha iyi sonuçlar alınabilir, ancak her ameliyatta olduğu gibi komplikasyon oluşması mümkündür. Enfeksiyon ve kanama gibi nadir sorunlar ile karşılaşılabilir. Sigara içmek yara izinin hızlı iyileşmesini engellediği için sigara içilmemesi tavsiye edilir.

Hastaya anestezi uygulanır mı?

Ameliyat zorluk derecesine göre 3-4 saat sürebilir. Ameliyata başlanmadan önce hastaya hafif bir sedasyon uygulanır ve akabinde genel anestezi uygulanır.

Karın germe ameliyat sonrası süreç nedir?

Ameliyat sonrası karında birkaç gün ödem, ağrı ve gerginlik hissedilebilir. Doktorunuz buna karşı ağrı kesici tavsiye edebilir. Hasta erken devrede yürümesi için kaldırılır. Dikişlerin çoğu gizli dikiş olduğu için alınmasına gerek yoktur. Sargılar azaldıktan sonra hastaya korse giydirilir. Bu korse 1-1,5 ay giyilmesi tavsiye edilir.

Karın germe ameliyatı sonrası ne zaman normal yaşantıya geri dönülür?

Ameliyat olan hastaların bazıları 2 hafta gibi bir süre sonra işine başlayabiliyor. İyileşmenin tamamlanması birkaç hafta sürebilir. Karın bölgesinde olan dikiş izleri belirgin bir pembelikten sonra solmaya başlar ve belirginliği azalır. Doktor kontrolleri sonrası karın kaslarını çalıştıracak hafif egzersiz tavsiye edilir.

Bize Sorun!