Yağ Alma (Liposuction)

/

Yağ alma olarak da bilinen Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı deri yüzeyinin hemen altından yağ dokusunun cerrahi yol ile vakumlama işlemidir. Vücudun herhangi bir bölgesinde rahatsızlık veren yağ fazlalığını azaltmada kullanılır.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı kilo vermek için kullanılabilir mi?

Klasik bilgi olarak, bu ameliyat bölgesel olarak fazlalıkları azaltmada doğru bir yöntemdir, kısmen etkili bir kilo verme yöntemidir. Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı kilo vermenin alternatifi olarak görülmemeli, fakat diyet ve egzersize yanıt vermeyen sınırlı bölgede olan yağ depolanmalarını alma yöntemidir. 

Ancak günümüzdeki gelişmiş anestezi ve ameliyat teknolojileri sayesinde, Prof Dr Murat Türegün, bir seansta 14 litreye varan mega liposuction ameliyatlarını da oldukça sık olarak yapmaktadır. Bu miktar liposuction, hastaya 20-25 kg zayıflamış görüntüsü verecektir.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı için en uygun adaylar kimdir?

Lokalize olmuş aşırı yağlanmaları olan kişilerde en gözle görülür sonuçlar elde edilmektedir. Hafif kilolu hastalar Yağ Alma (Liposuction) ameliyatından daha çok fayda görebilirler, normal kiloda veya yakınında olmak en iyisidir. Derinin kalitesi ve elastikiyetinin iyi olması, yağ alımı gerçekleştikten sonra bollaşan derinin yeni şekline uyum sağlamasına yardımcı olur.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı

için kesin yaş sınırı bulunmuyor, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Hastanın aynı zamanda fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak dengeli ve beklentilerde gerçekçi olması doktor tarafından uygun görülür.

Vakumlanan yağlar kullanılabilir mi?

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı sırasında vakumlanan yağ dokusu gerekirse yağ enjeksiyonu için kullanılabilir. Bu uygulama yapılması için ameliyat öncesinde doktor ile görüşülmesi uygun olur çünkü yağ hücrelerinin steril olarak bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir.

Hangi durumlarda ameliyat yapılmaz?

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı yapılacak bölgede hasta yakın zamanda bir ameliyat geçirmişse, o bölgede kan dolaşımında bozukluk var ise veya hastanın akciğer veya kalp rahatsızlığı varsa doktorunuza muhakkak bildirilmeli ve ameliyat ertelenmelidir.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı vücudun hangi bölgelerine uygulanır?

Yağ emilmesi, vücudun birçok farklı bölgelerine uygulanabilir. Yanaklar, çene, boyun, üst kollar ve erkeklerin üst göğüs kısımları; karın, gövde yan kısımları, kalçalar, uyluklar ve dizler, bacak iç ve dış kısımları (joker bölge), baldır kısımları ve ayak bilekleri gibi bölgelerden istenmeyen yağ fazlalıklarının emilerek çıkarılabilir..

Boyun altında olan yağlar liposuction ameliyatı ile giderilebilir mi?

Evet, üstelik çok kısa ve zahmetsizce olan bir işlem olarak giderilebilir. Eğer çene altındaki deride fazla yağ bulunuyorsa ve çene altı derisi sıkı ise, sadece vakumlama metodu ile daha güzel açılı, biçimli ve genç görünüm sağlayan çene hattı yaratabilir. Eğer, boyun derisi gevşek ve yerçekimine yenik düşüp sarkıksa, fazla yağ bulunsa da, tek başına yapılan vakumlama işlemi arzu edilen sonucu elde edemeyebilir. Gevşek derili hastalarda doktor genellikle vakumla yağ emilme işlemi yerine veya ona ek olarak bir yüz ve boyun germe önerebilir.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyat sonrası ne gibi sorunlar oluşabilir?

Ameliyat için yapılan kesiler çok küçüktür. Kesiler yarım santim uzunlukta olup kalan izler küçüktür ve neredeyse belli olmayacak boyuttadır. İşlem yapılan bölgede deride torbalanma veya dalgalanma veya güneşe maruz kalma durumu söz konusu ise kalıcı olabilen pigmentasyon değişiklikleri (kahverengi lekeler) nadiren oluşabilir. Çok rastlanmayan asimetri durumunda (eşit olmayan kontur veya biçim) bazen ikinci bir ameliyat uygun görülebilir.

Ne kadar yağ vakumlanabilir?

Eğer yapılacak Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı çok geniş kapsamlı değil ise, çıkartılacak yağ ve sıvı miktarı doktorun tecrübesine dayanarak hastanın sağlık durumu, vücut alanı ve cerrahi prosedüre uygunluğu göz önüne alarak belirleyeceği miktara göre değişkenlik gösterir.

Ne tür anestezi kullanılır?

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı lokal anestezi ve sedasyon uygulaması altında yapılabilir. Hasta kısmi uyanık olacaktır fakat ağrı duymayacaktır. Eğer geniş bir alanda işlemin yapılması planlandı ise veya birçok bölgede yapılacaksa genel anestezi uygun olacaktır. Bu durumda hasta operasyon boyunca uyuyacaktır.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat 1-2 saat sürede biter, fakat vakum yapılan alanın büyüklüğü ve miktarına bağlı olarak süre yarım saatten birkaç saate kadar da uzadığı olabilir.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Ameliyat işlemine başlamak için, “kanül” adı verilen küçük emici tüpleri cilt içine sokmak amacıyla çok ufak bir insizyon (kesi) yapılır. Kanülün dışarıda olan diğer ucu ise güçlü bir emici makinaya bağlıdır. Doktor kanülü derinin altındaki yağ tabakası içinde hareket ettirerek yağı keser ve emilerek dışarı çıkarır. Farklı noktalardan girilerek yağ alınan bölge yüzeyinin daha düzgün ve pürüzsüz olması sağlanır. Bazen uygun görülen yağ miktarını çıkarmak amacıyla ek ufak insizyonlar yapmak gerekebilir.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyat sonrası neler olacak?

Genellikle korse, vakum ile emilim yapılan bölgeye giydirilerek kanama ve ödem önlenir. Aynı zamanda derinin yeni vücut hatlarına uygun biçimlenmesi sağlanır. Korse, ayrıca hastanın ağrılarını bir nebze azaltır ve daha rahat hareket etmesini sağlar. Korse, doktorun öngörüsüne göre, bir ay süreyle sürekli olarak giyilmesi gerekebilir, sonraları sadece gündüzleri giyilmesi doktor tarafından önerilebilir. Enfeksiyon riskine karşılık antibiyotik uygulanır.

Alınan yağlar kilo kaybı yaratır mı?

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı sonrası vakumla alınan yağların oluşturacağı kilo kaybı hemen gözle görülmez. İşlemin yapıldığı bölgede oluşan ödem ve su tutulması bunun başlıca sebebidir.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyat sonrası ne zaman işe başlanabilir?

Hastaların çoğu 2-3 gün içinde sosyal hayatına ve işine dahi dönebilir, bazılarında ise ağrılar sürebilir. Aslında işe ne zaman başlanacağını en başta doktorun önerileri doğrultusunda dikkate alınmalı. Yapılan ameliyatın büyüklüğü, hastanın nasıl hissettiği de önemlidir..

İyileşme süreci ne zaman tamamlanır?

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı sonrası 1-2 ay içinde tüm şişlik ve oluşan renk değişikliklerin çoğu ortadan kalkarken bazen bir miktar şişliğin kaybolması 6 ayı bulabilir. Doktor bu süre içinde hastanın durumunu izler ve ek bir girişim gerekip gerekmediğini kontrolleri ile takip eder.

Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı ile alınan yağlar geri gelir mi?

Ameliyat olmuş hasta yemek düzenine dikkat ederse, düzenli olarak egzersiz yapmaya devam ederse sonuçlar kalıcı olabilir. Eğer kilo alma durumu olursa, sadece eski kabarıklıklarda değil, kilo alımı yani yağlanma tüm vücuda eşit dağılacaktır. Birçok hasta Yağ Alma (Liposuction) ameliyatı sonrası gerçekleşen sonuçtan tatmin olur; yeni ve değişik kıyafetler içinde kendilerini çok daha rahat hissederler. Beklentiler gerçekçi bir düzeyde tutulduğu müddet yeni imaj ile tatmin olunur.

Bize Sorun!