Rinoplasti

/

Rinoplasti

Burun estetiği, kemiği veya kıkırdağı değiştirerek burnunuzun şeklini değiştirmek için yapılan ameliyattır. Rinoplasti, en yaygın plastik cerrahi türlerinden biridir.

Rinoplasti Ne Zaman Düşünülmeli

-Burnunuzun şeklinden, boyutundan veya açısından memnun değilseniz,

-Burnunuz çok büyükse ya da küçükse veya yüzünüzün geri kalanıyla orantılı değilse,

-Burnunuzdaki düzensizliklerden kaynaklanan solunum problemleriniz varsa,

-Burun kemeriniz veya sarkık, çok yüksek veya geniş bir burun ucunuz varsa.

Yukarıda belirtilen nedenlerden bir ya da bir kaçına sahipseniz, genel sağlık durumunuz iyiyse, ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu operasyonla ilgili hazır hissediyor ve olumlu bir tutum içindeyseniz bu prosedür için iyi bir adaysınızdır.

Artıları

Burnunuzun şekli, açısı ve boyutu iyileşir.

Nefes almayı kısıtlayan ve tıkanıklığa neden olan yapısal sorunlar düzeltilir.

Burun estetiği, imajınız ve özgüveniniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Eksileri

Ameliyatın tekniğine bağlı olarak burnun bazı kısımlarında kesi izleri oluşabilir.

Yeni görünümünüze alışmak zaman alabilir.

Rinoplasti işlemi nasıl yapılır?

Burun bölgesi uyuşturulduktan sonra, cerrah burnu destekleyen kemiklere ve kıkırdağa erişmek için kesiler yapacaktır. Kesi açık ve kapalı olmak üzere iki genel teknikten biri ile yapılır.

Kemik ve kıkırdak ekleyerek veya çıkararak ve burun içindeki destekleyici yapıları ayarlayarak burnunuzun boyutu küçültülebilir veya büyütülebilir ve burun kısaltılabilir veya uzatılabilir.

Kıkırdaktan yapılan uç greftleri, burnunuzun ucunu yeniden şekillendirmek için kullanılabilir, bu da onu daha yukarı, daha uzun, daha kısa veya daha ince hale getirir.

Cildiniz ve diğer yumuşak dokularınız, altta yatan yapının şeklini alacak şekilde yeniden şekillenecektir. Bazı hastalarda istenilen bölgelerde hacim arttırmak için doku dolgusu veya yağ greftleri eklenebilir.

Günümüzde, burun deri zarfı, SMAS, kompleks bağlar ve doğal dorsumu korumaya yönelik bir teknik olan Preservation rinoplasti (PR) tekniği oldukça yaygın kullanılmaktadır. Çünkü Preservation Rinoplasti tekniği koruyucu bir yapıdır. Burun ucu ve burun sırtı öncelikli koruma alanıdır ve bu teknikte burun sırtında düzensizlikler ya da çökme gibi istenmeyen durumlar görülmez. Bu teknikte kıkırdak ihtiyacı çok düşüktür ve ayrıca pitanguy ligamenti adı verilen burnun uç kısmında yer alan yumuşak ve hareketli bölgeyi sağlayan kısım da korunmaktadır. Bu sayede burun ucunun hareketli ve yumuşak yapısının devam ettirilmesi sağlanır.

İşlem burun zarı altında gerçekleştirilmektedir ve bu burun kaslarında ya da solunum fonksiyonlarında herhangi bir zedelenme veya sorun yaşanma riskini ortadan kaldırmaktadır. Yani hem solunum fonksiyonları zarar görmez hem de damar sinir paketi korunarak istenen sonuç elde edilir.

Rinoplastide oldukça sık kullanılmaya başlayan bir başka teknik ise let down tekniğidir.

Let down tekniğinde burnun belirli bölgelerinden kıkırdak ve kemik çıkarılır. Sonrasında sadece o alanlar boşaltılarak burun sırtı içeri doğru bastırılır.

Let Down tekniğinde, doğrudan o bölgeden kıkırdak ve kemikleri çıkarmak yerine, görünen bölgeden daha derin kısımları çıkararak kemerli kısmın düzeltilmesini gerçekleştirir. Bu sayede burun sırtının doğal görünümü bozulmaz. Ameliyat sonrası hasta buruna dokunduğunda klasik rinoplastide olduğu gibi düzensizlik hissi yaşamaz ve iyileşme süreci de daha kısa sürelidir.

Sonuç Kalıcılığı Ne kadar Sürer?

Rinoplastinin sonuçları kalıcıdır, bu nedenle bu prosedür planlanırken hedefler netleştirmeniz önemlidir. Rinoplasti gelişim dönemini tamamlamış bir buruna yapılmalıdır. Eğer Rinoplasti gelişme tamamlanmadan yapılırsa, sonucu değiştirebilir ve potansiyel sorunlara ve komplikasyonlara neden olabilir.

Riskler

Burun ameliyatlarında ciddi riskler nadirdir ve operasyon sonrası memnuniyet oranı yüksektir.

Yine de üm cerrahi prosedürler bir derece kadar riski taşımaktadır. Tüm ameliyatların olası komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

-Anestezi reaksiyonu.

-Hematom veya seroma (deri altında çıkarılması gerekebilecek kan veya sıvı birikimi).

-Enfeksiyon ve kanama.

-Cilt hissindeki değişiklikler.

-Yara izi.

-Alerjik reaksiyonlar.

-Ek prosedürler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar.

-Ameliyat bölgesinde uyuşma ve gerginlik; bu genellikle birkaç iyileşme süreci ile paralel olarak düzelme gösterir.

-Burun içindeki ameliyat sonrası oluşan şişlik nedeniyle burun tıkanıklığı.

-Burun septumunun zarar görme ihtimali.

-Açık teknik ile gerçekleştirilen ameliyatlarda burun dibinde kabarık yara izi ihtimali.

Süreç

-Cerrahınız tarafından belirtilen tüm talimatlarına uymanız iyileşme sürecinizin sağlıklı ilerlemesi için çok önemlidir.

-Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece hastanede kalış süresi 1 gündür.

-Ameliyat sonrasında burnunuzda nefes almanızı sağlayacak (iç bölgede) nasal splitler ve burun üstünde bandaj ve atel yerleştirilmiş olacak.

-Taburcunuz sonrasında doktorun belirleyeceği günlerde ameliyat sonrası kontrolleriniz olacaktır. Kontrollerinizde sırasıyla split (ilk klinik kontrolünüzde) ve ateliniz çıkarılacak (7. günde).

-Günlük rutininize dönmeniz bir hafta sürebilir.

-Ağrınız olacaktır. Bu durum ağrı kesici ile giderilmekle birlikte sadece iki ila üç gün gibi sürer.

-Ameliyattan hemen sonra şişlik, morarma, gerginlik ve uyuşma kaynaklı rahatsızlık olacaktır. Morarma bir hafta gibi bir süreçte kaybolacak fakat gerginlik, şişkinlik ve uyuşukluk hissi bir ay kalabilir.

-Ameliyatınız nedeniyle ilk günlerde yorgun ve hassas olacaksınız.

-Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün başınızı yüksekte tutmanız daha iyi hissettirecektir.

-Sigara içmek dolaşımı azaltır, yara iyileşmesini geciktirir ve ciddi komplikasyonların ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırır bu nedenle operasyonunuzdan en az dört hafta önce ve dört hafta sonra sigara tüketimini bırakmalısınız.

-İşe dönüşünüz tarihinizi planlamak için işinizin ağırlığına göre doktorunuza danışmalısınız.

-Egzersiz ve çoğu aktivite üç hafta sonrasında devam edilebilir.

Bize Sorun!