Mommy Makeover (Annelik Sonrası Estetiği)

/

Annelik Sonrası Estetiği

Kadının hayatı boyunca geçirebileceği en büyük deformasyonun nedeni, hamilelik-doğumdur. Bu süreçteki hormonal ve fiziksel değişiklikler en fazla karın bölgesi, memeler, bel, basenler, bacak içleri ve vajinada kendini gösterir.

Annelik Sonrası Estetiği, özellikle hamilelik ve emzirme sonrasında kadınların karşılaştığı kilo alımı, göğüs ve meme derisinin sarkması gibi sorunların çözümü için tasarlanmış, en popüler plastik cerrahi kombinasyon operasyonlarından biridir.

" Annelik Sonrası Estetiği ", hamilelikten sonrası başlayıp devam eden vücut deformasyonunu iyileştirmek için hastanın gereksinim ve şikâyetlerine göre özel belirlenen vücut şekillendirme prosedürlerinin kombinasyonunu kapsayan bir ifadedir. Her prosedür, her bir hasta için o hastanın ihtiyacı doğrultusunda doktor tarafından belirlenerek planlanır. Bununla birlikte, Annelik Sonrası Estetiği ana operasyonları genellikle meme ve karın şekillendirme prosedürü ile başlar ve vücut proporsiyonunu iyileştirecek diğer operasyonlar da gereklilik durumunda operasyona dahil edilebilir.

Her ne kadar operasyonun ismi Annelik Sonrası Estetiği olarak geçip ağırlıklı hamilelik sonrası vücudundan rahatsız olan kadınlar tarafından tercih edilse de, aslında hamilelik bu operasyonların yapılması için tek etken değildir. Çünkü her bedende önemli kilo kaybı veya yaşlanma ile birlikte hamileliğe benzer vücut değişiklikleri söz konusu olmaktadır.

Hamilelik sonrasında oluşan vücut değişiklikleri genellikle göğüslerin küçülmesi, büyümesi ya da sarkması ve karın çatlakları, karındaki cildin sarkması ve karın kaslarının ayrılmasıyla sonuçlanan karın duvarının genişlemesidir. Bu değişikliklerin çoğu ne yazık ki kalıcıdır ve sağlıklı bir diyet ve egzersiz programının sürdürülmesine rağmen devam eder. Fakat Annelik Sonrası Estetiği burada sizlere yardımcı olabilir!

Annelik Sonrası Estetiği operasyonları hangileridir?

Meme Estetiği (büyütme, küçültme, toparlama)

Tummy tuck/Abdominoplasti

Liposuction

Genital Bölge estetiği

Annelik Sonrası Meme Estetiği

Meme toparlama; Emzirme döneminden sonra memeler genelde hamilelik öncesine göre hacim olarak küçülür. Buna bağlı olarak meme derisinde çatlaklar oluşabilir. Deride de fazlalık olacağından memede sarkma görülür. Bu tür Annelik Sonrası meme estetiğinde,memeyi hem büyütme hem de dikleştirme işini aynı anda yapmak gerekmektedir. Bazen de meme küçültülmeli ve dikleştirilmelidir. Emzirme döneminin bitiminden 5-6 ay sonra bu operasyonlar rahatlıkla yapılabilir.

Meme Büyütme ve toparlama; Hacmini kaybetmiş memelerde ise sadece meme derisini çıkararak toparlama işlemi yapılabilir. Ancak memenin doku kaybı yani yeterli dokunun olmaması nedeniyle istediğimiz sonuç tatmin edici olmaz. Bu durumlarda memeye bir hacim kazandırarak dikleşmesi için bir silikon protezden yararlanmak gerekir.

Meme Küçültme ve toparlama; Meme dokusu yeterli olduğunda sadece bir küçültme/toparlama operasyonu yeterli ve tatminkâr bir sonuca ulaşılmasını sağlar. Bu operasyonların izleri ise sadece meme başı etrafında olabileceği gibi, aşağıdaki meme katlantısına doğru uzanan izler olabilir.

Meme ameliyatının uygun bir teknikle yapılması hastanın, yeniden doğum yapması durumunda bebeğe süt vermek mümkün kılar. Çünkü meme küçültme işlemlerinde, meme başının altındaki süt kanalları kesilmez bu da emzirme fonksiyonlarını korur.

Annelik Sonrası Karın Germe

Doğum yapmış bir karında, aşırı deri, yağ sarkmaları, karın duvarına sertlik ve iç organların dışarıya bombeleşmesini engelleyen kasların gevşeyip ve ayrılmış olması durumu söz konusudur. Halbuki düz ve gergin bir karna sahip olmanın ilk şartı sıkı karın adaleleridir. Karın germe ameliyatında da en önemli nokta, karın kaslarını yeteri kadar gerginleştirmektir. Karın germe operasyonlarında göbek deliği altındaki sarkan ve çatlamış olan tüm deri ve yağ dokusu çıkarılmakta; orta karın bölgesi ve karın duvarındaki kas dokusu gerginleştirilmektedir. Bu operasyonda, sarkık karın görünümü dramatik bir şekilde düzelmekte, kişi düz bir karın bölgesi konturuna sahip olmaktadır.

Operasyon sırasında gevşek karın derisi ve yağlı tabaka kaldırıldıktan sonra, fazla deri ve yağ dokusu kesilerek çıkarılır, gevşemiş olan karın kasları birbirine dikişlerle sıkıca yaklaştırılır. Hatta eğer var ise fıtık onarılır. Böylece daha ince bir bel ve sıkı bir karın duvarı elde edilir. Yeni göbek deliği yapılır. Doğum yapmış olan kadınlarda karın germe operasyonu için en az 3 ay kadar beklenmelidir. Süt verme döneminde operasyon yapılması uygun olmadığından bu minimal süre en az 1 yıla kadar çıkarılabilir.

Sezaryen operasyonu ile aynı anda karın germe işlemi yapılmamalıdır. Rahim normalde bir armut büyüklüğündedir ve hamilelik sırasında bir basket topu büyüklüğe ulaşır.Rahmin tekrar küçülmesi ve doğum öncesi boyutlarına ulaşması en az 45 gün almaktadır. Rahim ve karın içi diğer organlar normal boyutlarına gelmeden, hormonal dengeler tekrar normale dönmeden karın germe işlemi yapmak, hamile bir kadına 3 beden küçük elbise giydirmeye benzer ve sonuç  doğal olarak başarısız olacaktır.

Karın germe operasyonu sonrasında bir gece hastanede yatan hasta, aynı gün kaldırılıp yürütülür. Yaklaşık 1-2 hafta sonra hafif tempolu iş yaşamına ya da okul hayatına dönebilir. Tempolu yürüyüş ile egzersizlere 1 ay sonra başlanılabilir. Operasyondan 6 hafta sonra egzersizlerle karın kasları kuvvetlendirilir ve diyetle kilo alınması önlenirse operasyondan daha mükemmel sonuçlar alınabilecektir.

Annelik Sonrası Liposuction

Karın, bel, kalça, uyluk (üst bacak) iç ve dış tarafı, diz iç kısmı gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli, özellikle Annelik Sonrası yağ birikim bölgeleridir. Bu bölgelerdeki yağlar, en son eriyen yağlardır. Fazla yağlanmanın giderilmesi için yapılacak aşırı egzersiz, sonuç vermeyeceği gibi vücudun genel metabolizmasını da bozabilir.
İşte bu diyet ve spora dirençli yağ birikimlerinin negatif basınçlı bir vakumla girilerek vücuttan uzaklaştırılma operasyonlarına “Liposuction operasyonu” denir. Bu operasyonlar kesinlikle zayıflama operasyonları değil, kontur düzeltici operasyonlardır. Aynı zamanda, sadece vücuttan yağ alınıp atılması değil, bir heykeltraş gibi yontarak , vücuda form verilmesidir. Annelik Sonrasındaki dönemde özellikle karın germe operasyonları ile birlikte çok sık uygulanan bir operasyondur.  Annelik Sonrası istenilen kiloya ulaşıldıktan sonra (en az 3 ay 1 yıl arası) liposuction operasyonları da rahatlıkla yapılabilir.

Annelik Sonrası Genital Bölge Estetiği

Normal doğumun sonucu vaginada oluşan deformasyonların, vajinal daraltma operasyonlarıyla düzeltilip, cinsel hayata çok önemli katkıda bulunmak mümkündür. Vulvadaki anatomik yapıların estetik olarak düzeltilmeleri, yani büyük ve küçük dudaklardaki sarkma ve fazlalıkların giderilmesi de oldukça yüz güldürücüdür..

Ayrıca “mons pubis ” diye adlandırdığımız vulva üstünde ve karın katlantısı altında kalan alanın liposuction ile zayıflatılması, liposculpture ile şekillendirilmesi, asılması; büyük vagina dudaklarının yağ enjeksiyonu ile veya diğer dolgu maddeleriyle şekillendirilmesi ve dolgunlaştırılması da yaygın işlemler arasındadır. Bu işlemler için Annelik Sonrası mutlaka ilk 6 ay kadar beklenmelidir.

Riskler

Vücut şekillendirme prosedürleri içeren ameliyatlarında ciddi riskler nadirdir ve operasyon sonrası memnuniyet oranı yüksektir.

Yine de tüm cerrahi prosedürler bir derece kadar riski taşımaktadır. Tüm ameliyatların olası komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

-Anestezi reaksiyonu

-Hematom veya seroma (deri altında çıkarılması gerekebilecek kan veya sıvı birikimi)

-Enfeksiyon ve kanama

-Cilt hissindeki değişiklikler

-Yara izi

-Alerjik reaksiyonlar

-Alt katmanlarda hasar

-Ek prosedürler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar

-Bacaklarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması

Süreç

-Cerrahınız tarafından belirtilen tüm talimatlarına uymanız iyileşme sürecinizin sağlıklı ilerlemesi için çok önemlidir (operasyon sonrası bandaj, dren, kesi bakımı, ilaç/krem kullanımı v.b. gibi).

-İyileşme süresi hastaya ve ameliyatınızın kapsamına göre değişecektir.

-Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece hastanede kalış süresi 2 gündür.

-Taburcunuz sonrasında doktorun belirleyeceği günlerde ameliyat sonrası kontrolleriniz olacaktır. Drenleriniz doktorunuzun kontrolü sonrasında çıkarılır ya da gerekli görülmesi durumunda bir sonraki kontrole bırakılır.

-Günlük rutininize dönmeniz yapılan kombinasyon ameliyatlarına bağlı olarak ortalama bir hafta sürebilir

-Bu süre zarfında dikiş yerlerinizde gerginlik hissi, ağrınız, morluklarınız ve ödem olacaktır.

-Ameliyatınız nedeniyle yorgun ve hassas olacaksınız hissedebileceğiniz için birkaç gün için bir yakınızın refakatine gereksinim duyabilirsiniz.

-İlk 10 gün araba kullanmayın.

-Ödem altı ay veya daha uzun sürebilir.

-Operasyonun sonuçları aslına hemen gerçekleşse de, ödemin tamamı atılana kadar nihai sonuçlar değerlendirilemez ve bu süreçte altı aydan bir yıla kadar sürebilmektedir.

-Operasyondan sonrasındaki en az altı hafta ağır egzersiz ve bebek/çocuk dahil ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

-Sigara içmek dolaşımı azaltır, yara iyileşmesini geciktirir ve ciddi komplikasyonların ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırır bu nedenle operasyonunuzdan en az dört hafta önce ve dört hafta sonra sigara tüketimini bırakmalısınız.

Bize Sorun!