Kepçe Kulak Estetiği

/

Kepçe Kulak Estetiği

Normal kulak kepçesi kafatasının yanından 25 dereceden daha az bir açı oluşturacak şekilde bulunur. Bu mesafe yaklaşık 2 cm.dir. Tüm bu değerler yaklaşık değerlerdir. Bu rakamların üzerine çıkıldığında kulağın kepçesi daha belirgin olarak karşımıza çıkar. Kepçe kulakları düzeltmek için altta yatan anatomik sebebin ne olduğunun analiz edilmesi gerekir. Kepçe kulakta 3 sebepten ötürü deformite olabilir bu sebepler ayrı ayrı yada birarada kepçe kulağa neden olabilirler.

1)Antiheliks yani kulak kepçesinin üst kısmının yeterince gelişmemiş olması. 
2)Belirgin konka kısmı (kepçenin tam ortası) 
3)Belirgin kulak memesi

Kulakta en sık olarak rastlanan şekil bozukluğu kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulak deformitesi otoplasti cerrahisi ile düzeltilebilir. Otoplasti ile sadece kepçelik değil kepçenin büyüklüğü, kulak memesinin şekil bozukluğu ve diğer deformitelerde düzeltilebilir Kulağın kepçesi sadece kozmetik bir yapı değildir aynı zamanda işitme görevinde de rol alır. Ses dalgalarının bir huni edasıyla toplanarak orta kulağa iletilmesini sağlar.

Otoplastinin zamanlaması hakkında kesin bir kural yoktur. 5 yaş altındaki çocuklara cerrahi pek önerilmez. Hastalarımızın büyük çoğunluğu erişkindir. Erişkinlerde tam(genel) anestezi yapılmasına ihtiyaç olmaksızın bölgesel olarak uyuşturularak(lokal) cerrahi yapılabilir. Gelişen cerrahi teknikler sayesinde 45 dk süren bir işlem sonrası kepçe kulak düzeltilebilir. Hastane de yatış olmaksızın aynı gün taburculuk yapılır.

Ameliyat işlemi birkaç farklı teknik ile yapılabilir. En popüler teknikler kıkıdağa konulan dikiş tekniği ve kıkırdak zayıflatma tekniğidir. Her iki tekniğinde kendisine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Kıkırdak zayıflatma tekniğinde kalıcı dikişler konulmaksızın kıkırdak şekillendirilebilir.

Bebeklerde kulağın şekillendirilmesi için ilk 40 gün içinde tenisçi bantları kundaklama gibi yöntemler işe yarayabilir. Etkileri hastadan hastaya değişiklik gösterir. Ameliyat sonrası bakım için birkaç gün süren kapalı baskılı pansuman yapılır. Pansuman açıldıktan 6 hafta sonrasına kadar tenisçi bandajı ile cerrahi desteklenir. En sık görülen komplikasyon kanamadır. O da genelde kendiliğinden iyileşir. Bazı vakalarda kanamanın boşaltılması gibi ek müdahalelere ihtiyaç duyulur.

Bize Sorun!