Meme Küçültme

/

Meme Küçültme Ameliyatı

Redüksiyon mamoplasti olarak da bilinen göğüs küçültme ameliyatı, göğüslerdeki fazla yağ, doku ve derinin alınarak memenin toparlanıp küçültülmesi işlemidir. Ameliyatın amacı, büyüklüğünden rahatsız olunan göğüs boyutunu küçültmek ve vücudun bütünüyle orantılı hale getirerek fiziksel bir rahatsızlık olmasını da ortadan kaldıracak şekilde yeniden biçimlendirmektir.

Bu prosedür, aşırı büyük göğüslerin fiziksel ve duygusal yükünü hafifletmesinin yanında ayrıca vücut proporsiyonunu da iyileştirdiği için kişinin özgüveni de arttıran bir faydaya sahiptir.

Hangi durumlarda Meme Küçültme Ameliyatı Düşünülebilir?

-Göğüsleriniz vücut genelinize göre çok büyükse

-Sırt, omuz veya boyun ağrısı yaratıyor ve cilt tahrişi oluşturuyorsa

-Nefes almakta güçlük çekiyorsanız

-Bedeninize uygun kıyafet ya da sütyen bulmakta zorlanıyorsanız

-Bir meme diğerinden çok daha büyükse

-Meme büyüklüğü ve dolayısıyla görünümü konusunda mutsuzluk söz konusu ise

Yukarıda belirtilen nedenlerden bir ya da bir kaçına sahipseniz, genel sağlık durumunuz iyiyse, ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu operasyonla ilgili hazır hissediyor ve olumlu bir tutum içindeyseniz bu prosedür için iyi bir adaysınızdır.

Artıları

Göğüsleriniz vücudunuzla daha iyi orantılı olur.

Boyun, sırt ve omuz ağrıları hafifler.

Kıyafetleriniz daha iyi oturacak.

Aynadaki yansımanızla mutlu olacağınız için özgüveniniz de artacak.

Eksileri

Meme uçları ve areolalarda his azalması olabilir.

Göğüslerinin ve meme uçları biraz düzensiz görünebilir.

Emzirmek sorun olabilir.

Meme küçültme işlemi nasıl yapılır?

Genellikle üç ila beş saat süren meme küçültme ameliyatı bir hastanede veya cerrahi merkezde genel anestezi altında yapılır. Operasyon fazla meme dokusu, yağ ve derinin alınıp meme başı ve areola anatomik konumuna getirilmesi ve eğer bir boyut deformasyonu söz konusuysa areolaların da küçültülmesi işlemlerini içerir.

Cerrah, ameliyat öncesi kesiler için ölçümler ve nerede olacağını belirlemek için hastanın göğüslerine çizim uygular. Bunun nedeni ameliyat masasına sırt üstü yatıldığında göğüslerin şekil değiştirmesidir.

Dört farklı kesi tekniği ile yapılmaktadır. Kesi tekniği, göğüslerin büyüklüğüne, ne kadar sarktığına ve meme başı-areolanın konumuna bağlıdır.

Dairesel bir diğer adıyla periareolar kesi; sadece areolaların sınırı çevresinde yapılan kesidir.

Lolipop kesiği olarak da bilinen vertikal kesi; areolaların çevresinde ve dikey olarak meme başından göğüs kıvrımına kadar yapılan kesidir.

Çapa kesisi olarak da bilinen Ters T kesi; Bu keside areolaların sınırı etrafında, meme başından göğüs kıvrımına dikey ve göğüs kıvrımı hizasındaki üçüncü bir kesi ile birleştirilen kesidir.

Yatay, bir diğer adıyla horizontal kesi; areolaların sınırı çevresinde ve göğüs kıvrımı boyunca yapılan kesidir.

Ameliyat esnasında fazla sıvının toplaması için memelere dren yerleştirilir. Ameliyat sonunda da kesiler derin doku katmanlarından başlayarak en son yüzeysel katman olan cildin de dikilmesi ile kapatılır.

Sonuç Kalıcılığı Ne kadar Sürer?

Eğer hasta çok miktarda kilo alıp vermezse veya hamile kalmazsa, göğüslerde herhangi bir deformasyon olmaz. Ancak yerçekimi ve yaşlanmanın etkileri zamanla göğüslerin gevşemesine ve sarkmasına neden olacaktır.

Riskler

Meme küçültme ameliyatlarında ciddi riskler nadirdir ve operasyon sonrası memnuniyet oranı yüksektir.

Yine de üm cerrahi prosedürler bir derece kadar riski taşımaktadır. Tüm ameliyatların olası komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

-Anestezi reaksiyonu

-Hematom veya seroma (deri altında çıkarılması gerekebilecek kan veya sıvı birikimi)

-Enfeksiyon ve kanama

-Cilt hissindeki değişiklikler

-Yara izi

-Alerjik reaksiyonlar

-Ek prosedürler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar

-Bacaklarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması

Süreç

-Cerrahınız tarafından belirtilen tüm talimatlarına uymanız iyileşme sürecinizin sağlıklı ilerlemesi için çok önemlidir (operasyon sonrası özel sütyen kullanımı, kesi bakımı, ilaç/krem kullanımı v.b. gibi).

-Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece hastanede kalış süresi 1 gündür.

-Taburcunuz sonrasında doktorun belirleyeceği günlerde ameliyat sonrası kontrolleriniz olacaktır.

-Günlük rutininize dönmeniz birkaç gün sürebilir ancak çalışıyorsanız bir hafta izin almanız ve eğer özellikle kollarınızı zorlayacak, fiziksel aktivitesi faal bir iş ile meşgulseniz 2 hafta izin almanız önerilir.

-Birkaç gün dikiş yerlerinizde gerginlik hissi ve biraz ağrınız olabilir. Bu durum ağrı kesici ile giderilmekle birlikte sadece iki ila üç gün gibi sürer.

-Ameliyatınız nedeniyle yorgun ve hassas olacaksınız hissedebileceğiniz için birkaç gün için bir yakınızın refakatine gereksinim duyabilirsiniz.

-İlk 10 gün araba kullanmayın.

-Operasyondan sonrasındaki bir ay ağır egzersiz ve bebek/çocuk dahil ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

-Sigara içmek dolaşımı azaltır, yara iyileşmesini geciktirir ve ciddi komplikasyonların ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırır bu nedenle operasyonunuzdan en az dört hafta önce ve dört hafta sonra sigara tüketimini bırakmalısınız.

-Ameliyat sonrası depresyon gibi duygusal bir tepki yaşama ihtimaliniz söz konusudur. Bu muhtemel bir durumdur.

Bize Sorun!