Yağ  Transferi

/

Yağ  Transferi

Yağ grefti veya yağ enjeksiyonu olarak da bilinen yağ transferi işlemi, aşırı yağın olduğu bölgelerden alınan yağların yüz, el, göğüs, kalça ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesinde olabilecek hacimsiz bölgelere enjekte edilmesidir. Bu güvenli, uzun ömürlü, iyi tolere edilen prosedür, doğal görünümlü sonuçlar verir. Her yıl binlerce kişi başarılı bir şekilde yağ aşılaması geçirmekte ve sonuçlardan memnun kalmaktadır.

Yağ Transferi Ne Zaman Düşünülmeli?

-Kırışık ve çökük görünen bölgeleriniz varsa,

-Geçici dolgu yerine kalıcı bir prosedür istiyorsanız

-Vücut kontürünüzü belirginleştirmek, vücudunuzda olan bir çöküntü görüntüsünü düzeltmek istiyorsanız

-Meme rekonstrüksiyonunda, kontur düzensizliklerini doldurmak veya meme implantlarının belirgin belirtilerini gizlemek istiyorsanız.

Yukarıda belirtilen nedenlerden bir ya da bir kaçına sahipseniz, genel sağlık durumunuz iyiyse, ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu operasyonla ilgili hazır hissediyor ve olumlu bir tutum içindeyseniz bu prosedür için iyi bir adaysınızdır.

Artıları

Transfer işlemi yapılan yağ, otolog yağ kişinin kendi vücudundan alındığı için, dermal dolgu maddelerinin aksine alerjik reaksiyon olasılığını ortadan kaldırır.

Sonuçları doğal, uzun ömürlü ve güvenlidir.

Eksileri

Dermal dolgulara göre daha uzun ömürlü olmasına rağmen yağ alım işlemi de gerektirdiği için daha maliyetlidir.

Büyütmek istediğiniz bölgeye göre (meme veya kalça gibi) istediğiniz boyutu elde etmek için birden fazla seansa ihtiyacınız olabilir.

Rötuş gerektirebilir.

Yağ Transferi İşlemi Nasıl Yapılır?
Vücudunuzun bir bölgesinden alınan yağ, temizlenir ve arındırılır. Daha sonra özel olarak tasarlanmış iğnelerle büyütülmek veya düzeltilmek istenen bölgelere yeniden enjekte edilir. İstenilen sonuca ulaşmak için bu işlemin birkaç kez tekrarlaması gerekebilir. İşlem, hasat, arıtma ve yerleştirme olarak üç aşamalı bir süreçten oluşmaktadır.

Hasat: Yağ alınması için seçilen bölgeye lokal anestezik enjekte edilmesinin ardından cerrahınız yağın alınması için bölgede 2mm civarı küçük bir kesi oluşturur ve steril bir teknik kullanarak, yağı çıkarmak için bu kesiye bir şırıngaya bağlı bir kanül yerleştirerek yağ alımını gerçekleştirir.

Saflaştırma ve transfer: Donör bölgeden yeterli miktarda yağ alındıktan sonra, cerrahınız yağ hücrelerini yağ enjeksiyonu için kullanılacak küçük şırıngalara aktarılmak üzere hazırlamak için onu işleyecektir. Saflaştırma, yağı döndürmek için bir santrifüj kullanımını veya enjeksiyondan önce safsızlıkları gidermek için bir filtreleme işlemini gerektirebilir.

Yerleştirme: Büyütülecek bölgenin kesi noktasına bir iğne veya kanül yerleştirilirve enjeksiyon iğnesi genellikle büyütülecek alanların içine ve dışına birkaç kez geçirilir. İğne veya kanül her çekildiğinde, bir sıra yağlı doku parseli, doğal doku düzlemlerine dikkatlice yerleştirilir. Bu işlem, istenen düzeltme elde edilene kadar tekrarlanır ve bir aşılanmış yağ ızgarası oluşturulur.

Sonucun kalıcılığı ne kadar sürer?

Yağın aktarıldığı bölgelerin daha yumuşak ve dolgun görünmesini, size tazelenmiş ve gençleşmiş bir görünüm kazandırmasını ve hatta cilt dokusunda bir iyileşme fark edebilirsiniz.

Yağın uzun süre kalması ve sonuçların uzun ömürlü olması cerrahın becerisine, yağın nasıl toplanıp saflaştırıldığına, nasıl ve nereye enjekte edildiğine bağlıdır. Yağ transferinde de başarılı sonuçlar ve uygulama için teknik bilgi ve deneyimi gelişmiş bir cerrah gerekir.

Başarılı bir şekilde yapıldığında, enjekte edilen yağ vücutta yeni bir kan akışı sağlar ve hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu besinleri alır. Bu olduğunda, sonuçlar kalıcı olabilir ve çoğu zaman da kalıcıdır.

Riskler

Yağ transferi ameliyatlarında ciddi riskler nadirdir ve operasyon sonrası memnuniyet oranı yüksektir.

Yine de üm cerrahi prosedürler bir derece kadar riski taşımaktadır. Tüm ameliyatların olası komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

-Anestezi reaksiyonu.

-Hematom veya seroma (deri altında çıkarılması gerekebilecek kan veya sıvı birikimi).

-Enfeksiyon ve kanama.

-Cilt hissindeki değişiklikler.

-Yara izi.

-Alerjik reaksiyonlar.

-Ek prosedürler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar.

-Boyun bölgesinde uyuşma ve gerginlik; bu genellikle birkaç ay içinde çözülür.

Süreç

-Cerrahınız tarafından belirtilen tüm talimatlarına uymanız iyileşme sürecinizin sağlıklı ilerlemesi için çok önemlidir.

-Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece hastanede kalış süresi 1 gündür.

-Taburcunuz sonrasında doktorun belirleyeceği günlerde ameliyat sonrası kontrolleriniz olacaktır.

-Günlük rutininize dönmeniz yağ transferinin yapıldığı bölgeye bağlı olarak bir hafta sürebilir.

-İşe dönüşünüz tarihiniz operasyon yapılacak bölgeye bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğinden doktorunuza danışmalısınız.

-Ağrınız olabilir ve bu durum ağrı kesici ile giderilmekle birlikte sadece iki ila üç gün gibi sürer.

-Ameliyattan hemen sonra işlem bölgelerinde morarma, gerginlik, şişlik ve uyuşma olacaktır. Morarma genellikle bir hafta içinde kaybolur, fakat gerginlik, şişlik ve uyuşukluk hissi birkaç ay kalabilir.

-Ameliyatınız nedeniyle yorgun ve hassas olacaksınız hissedebileceğiniz için birkaç gün için bir yakınızın refakatine gereksinim duyabilirsiniz.

-Ödem altı ay veya daha uzun sürebilir

-Operasyonun sonuçları aslına hemen gerçekleşse de, ödemin tamamı atılana kadar nihai sonuçlar değerlendirilemez ve bu süreçte altı aydan bir yıla kadar sürebilmektedir.

-Operasyondan sonrasındaki en az üçhafta ağır egzersiz ve bebek/çocuk dahil ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

-Sigara içmek dolaşımı azaltır, yara iyileşmesini geciktirir ve ciddi komplikasyonların ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırır bu nedenle operasyonunuzdan en az dört hafta önce ve dört hafta sonra sigara tüketimini bırakmalısınız.

Bize Sorun!